Skip to main content

Truebar Listener

Splošna navodila za narekovanje#

  1. Posnemite kratek narek in predvajajte posnetek. Če posnetek ni dober (šumenje, odmev ipd.), poskusite z drugim mikrofonom. Kvaliteten zajem zvoka je predpogoj za doseganje visoke natančnosti razpoznave.
  2. Besedilo izgovarjajte razločno (lahko hitro, a razločno).
  3. Besedilo izgovarjajte v smeri diktafona/mikrofona in ravno prav blizu.
  4. Poskrbite, da ni hrupa v ozadju.
  5. Pri diktiranju narekujte ločila, npr. pika, vejica.
  6. Besedilo lahko oblikujete z izgovorjavo ukazov. Ukazi morajo biti izgovorjeni tako, kot je podano v Tabeli 1.
  7. Med stavki narediti krajši premor. Z izkušnjami se boste naučili delati strateške pavze.
  8. Ukaze izgovarjajte kot ločene enote - pred in za ukazom naredite manjšo pavzo. Ko izgovorite ukaz, počakajte trenutek, da se ukaz aktivira.
  9. Posebne besede, kot so merske enote, okrajšava in kratice, se običajno izgovorijo drugače, kot bi sledilo zgolj iz črk, iz katerih so sestavljene. Zato je zelo pomembno, da preverite v slovarju, ali so zajete vse posebne besede, ki jih želite uporabljati in kakšne izgovorjave imajo predvidene. Po potrebi slovar dopolnite z novimi besedami in izgovorjavami.
  10. Ločila bodo bolje razpoznana, če jih narekujete (druga možnost je, da jih TrueBar postavlja samodejno - glejte razdelek Nastavitve). V tabeli 2 so našteta ločila, ki jih lahko narekujete ter način njihove izgovorjave.

Prijava#

Za uporabo programa Truebar Listener se morate prijaviti na ustrezen strežnik s svojim uporabniškim računom. Ob prvem zagonu programa se okno za prijavo odpre brez predhodno vnesenih podatkov (Slika 1). Vnesite ime strežnika, uporabniško ime in geslo ter izberite gumb "Prijava". Pri naslednji uporabi programa se ime strežnika in uporabniško ime samodejno izpolnita. Če pride do težave pri komunikaciji s strežnikom ste o tem obveščeni v obliki opozorila.

Prijavno okno
Slika 1

Ukazi, ločila in posebni znaki#

Truebar Listener podpira ukaze za osnovno oblikovanje in urejanje besedila. Glavni ukazi in njihov pomen so navedeni v tabeli spodaj.

Tabela osnovnih ukazov
Tabela 1

Ločila bodo bolje razpoznana, če jih narekujete (druga možnost je, da jih Truebar Listener postavlja samodejno). V naslednji tabeli so našteta ločila, ki jih lahko narekujete ter način njihove izgovorjave.

Tabela ločil
Tabela 2

Predloge#

To so vnaprej definirani deli besedila, ki jih z izgovorjavo posebnega ukaza lahko vstavite med narekovanjem. Vsebino predloge določite v mapi C:\Program Files (x86)\Vitasis\Truebar Listener\gui\templates. V tej mapi se nahaja že nekaj datotek z vnaprej definiranimi predlogami (datoteke z imeni od 1 do 6). V vsaki od teh datotek je zapisana vsebina ene predloge. V datotekah 1 - 6 lahko spremenite vsebino, da bo vsebovala želeno vsebino vaše predloge. Če potrebujete več predlog, lahko dodate nove datoteke in jih poimenujete s številko. Ko želite vstaviti vsebino predloge med narekovanjem, izgovorite ukaz "/vstavi/". Počakajte, da program prepozna ukaz "<ins>" v orodni vrstici, in nato izgovorite številko predloge, na primer "/ena/". Program bo samodejno vstavil izbrano predlogo v narekovano besedilo.

Narekovanje#

Če želite diktirati besedilo, na začetni strani izberite ikono mikrofona. Pred tem pa morate odpreti aplikacijo, ki je v nastavitvah določena kot ciljno okno za izhod transkribiranega besedila - privzeto je nastavljeno na Wordpad. V nasprotnem primeru je mogoče besedilo videti v plavajočem oknu (slika 2), ki ga odpremo s klikom na ikono bucike ali izgovorjavo ukaza "zapomni". Besedilo je mogoče videti tudi v tekstovni vrstici programa med snemanjem in po končanju na strežniku.

Plavajoče okno
Slika 2

Po pritisku na gumb vas bo aplikacija vprašala po oznaki zapisa. Določite ID seje in naziv seje pod katerim bo datoteka shranjena na strežniku (glej 3). Alternativa je, da to možnost izključite v naprednih nastavitvah v zavihku Osnovno pod opcijo Identifikacija seje. V tem primeru Truebar Listener sam določi ime seje.

Oznaka zapisa za novo sejo
Slika 3

Začetek seje prepoznate, ko se ikona mikrofona spremeni v rdeč gumb (glej sliko 4). Snemanje lahko začasno prekinete s pritiskom na rdeč gumb v orodni vrstici. Če želite nadaljevati s snemanjem, pritisnite prvi gumb, ki je ikona pavze. Za zaključek seje kliknite čisto desni gumb, ki sejo zaključi in pošlje podatke na strežnik.

Orodna vrstica pri snemanju v zivo
Slika 4

Med samim narekovanjem so vam v pomoč tudi indikatorji, ki se nahajajo v spodnji vrstici (AA, aa, Čr, itd.). Vsak indikator in njegov pomen si lahko ogledate v spodnji tabeli.

IndikatorPomen
AAIndikator se obrava ob uporabi ukaza velike črke
aaIndikator se obrava ob uporabi ukaza male črke
ČrIndikator se obrava ob uporabi ukaza velika začetnica
BIndikator se obrava ob uporabi ukazov bold, krepko, odebeljeno
IIndikator se obrava ob uporabi ukaza italic, poševno, kurzivno
UIndikator se obrava ob uporabi ukaza podčrtano, underline
Tabela 3

Dodaj besedo v slovar#

Truebar Listener prepoznava besede, ki se nahajajo v njegovem slovarju. Vsebina slovarja je odvisna od specifične domene. Medicinski slovar vsebuje obsežon medicinsko izrazoslovje, ki vključuje številne latinske izraze, tuje izraze, okrajšave, enote in druge posebnosti, ki so značilne za medicinsko področje. Podobno velja za druge domenske slovarje, kot je na primer pravni slovar. Splošni slovar pa vsebuje manj domensko specifičnega izrazoslovja in zajema predvsem besedišče, ki se pogosto uporablja v vsakdanjem slovenskem govoru. Ko želite, da razpoznavalnik prepoznava tudi besede, ki niso v slovarju, jih lahko dodate v slovar. Za dodajanje besed uporabite orodno vrstico in izberite četrto ikono, ki prikazuje knjigo sz črkami ABC. S tem se odpre pogovorno okno, v kateregam lahko vnesete podrobnosti o besedi, ki jo želite dodati v slovar (glej sliko 5).

Okno za dodajanje besede v slovar
Slika 5

Preden dodate besedo, lahko preverite, ali se že nahaja v slovarju, tako da kliknete gumb poleg polja za vnos besede. Če se beseda že nahaja v slovarju, se samodejno izpolni pogostost njene uporabe, in prikažejo se možne izgovorjave (glej sliko 6). Kasneje lahko dodate več novih izgovorjav, popravite obstoječe ali jih izbrišete. Prav tako lahko spreminjate pogostost uporabe besede.

Beseda je že v slovarju
Slika 6

Če gre za novo besedo (slika 7), bo program na to tudi opozoril. Nato lahko z uporabo izbirnika določite, kako pogosto se ta beseda pojavi v pogovorih, ki jih želite prenesti v pisno obliko. Možnosti so zelo redko, redko, občasno, pogosto in zelo pogosto. Izberite vrednost, ki se vam zdi najbolj primerna v primerjavi z ostalimi besedami v slovarju.

Za novo besedo je potrebno dodati tudi izgovorjavo, ki jo zapišite ortografsko, to je, tako, kot se beseda izgovarja. Uporabite znake slovenske abecede, pri čemer za polglasnik uporabite znak @. Pri besedah, ki se izgovarjajo s presledki, na primer ZZZS, označite pavze z navpičnicami. Na primer, izgovorjavo za kratico ZZZS zapišete kot /z@|z@|z@|s@/.


Nova beseda za slovar
Slika 7

Delo s slovarjem je na voljo le pri določenih paketih Truebar™ platforme.

Diktafonski način#

Diktafonski način deluje kot simulacija diktafona, torej omogoča samo snemanje in transkripcijo brez kakršnegakoli izpisa. Za uporabo te funkcionalnosti ni potrebno odpreti Wordpada ali druge datoteke, saj se zvok neposredno shranjuje na strežnik in je nato dostopen preko programa TB-explorer, TB spletnega editorja ter iz aplikacij, ki so integrirane s sistemom Truebar.

Nastavitve#

Po uspešni prijavi se v orodni vrstici prikažejo številne ikone. Druga ikona (slika zobnika) prikaže vaše trenutne nastavitve v zvezi z modelom, dodatno obdelavo, izhodom transkribiranja, vhodno napravo ipd. (Slika 8). Nastavitve lahko spremenite v skladu s pravicami, ki so dodeljene vašemu uporabniškemu računu. Spremembe se samodejno shranijo.

Nastavitve
Slika 8

Pomen nastavitev prikazuje Tabela 4.

NastavitevPomen
ModelIzbirate lahko med različnimi modeli, ki podpirajo več jezikov, domen in verzij.
Dodatna obdelavaUporabnik lahko izbira med samodejnim postavljanjem ločil, samodejnim postavljanjem velikih začetnic ter denormalizacijo.
IzhodIzbirate lahko med različnimi tipi izhodov transkribiranega besedila. Izbira je odvisna od urejevalnika, v katerega narekujete.
Naziv ciljnega oknaRegularni izraz za naziv okna, v katerega se bo izpisovalo besedilo.
Uporabniki z dostopomIzbirate lahko med uporabniki, ki bodo poleg vas imeli dostop do transkribiranih datotek.
Vhodna naprava (mikrofon)Vhodna naprava računalnika, preko katere se bo izvajal zajem narekovanega besedila.
Tabela 4

Podrobne nastavitve#

Na dnu nastavitev lahko s klikom na ikono zobnika odprete dodatne nastavitve, ki so razdeljene na tri glavne kategorije: osnovno, ukazi in zamenjave.

V zavihku Osnovno (slika 9) lahko nastavite dodatno obdelavo zvoka. Tukaj imamo možnost dopolni šifre diagnoz (SPP). Gre za preslikavo iz šifre v besedilo diagnoze npr. "A84.1" (izgovarjajte kot "/a štiriinosemdeset pika ena/"), se avtomatsko izpiše "A84.1: Centralnoevropski encefalitis, ki ga prenaša klop".

Ostale nastavitve, kot so samodejno usmerjanje fokusa na okno, kamor se izpisuje narekovano besedilo, možnosti ob zagonu Truebar Listenerja, upravljanje diktafona, identifikacija seje ter uporaba proxy strežnika, so dokaj samoumevne."

Zavihek <b>Osnovno</b> v podrobnih nastavitvah
Slika 9

Zavihek Ukazi (slika 10) vsebuje seznam govornih ukazov, ki jih prepozna program Truebar Listener. Za vsak ukaz si lahko ogledate pomen in nastavitve ob uporabi le-tega. Večji del teh ukazov je opisan in predstavljen v poglavju Ukazi, ločila in posebni znaki.

Zavihek <b>Ukazi</b> v podrobnih nastavitvah
Slika 10

Zamenjave#

Zadnji zavihek Zamenjave (slika 11) omogoča uporabniško nastavljanje zamenjav, to je, določanje besed oziroma besednih zvez, ki se samodejno pretvorijo v neko drugo besedo ali besedno zvezo. Na primer, besedo, ki je v slovarju zapisana kot takorekoč, bi želeli, da se pri vaših narekih izpiše kot tako-rekoč. Ko bo razpoznavalnik naslednjič razpoznal besedo takorekoč, se bo ta izpisala kot tako-rekoč. Novo zamenjavo dodamo po vzorcu beseda: zamenjava, kot je razvidno iz slike. Možne so tudi večbesedne zamenjave več besed: ena beseda in obratno. Zamenjava se bo izvedla samo, ko boste prijavljeni z vašim uporabniškim imenom. Okno omogoča tudi spreminjanje in brisanje obstoječih zamenjav.

Zavihek <b>Zamenjave</b> v podrobnih nastavitvah
Slika 11

Log datoteke#

V primeru napake ali težave lahko razvijalce obvestite o problemu s klikom na ikono hrošča. Odpre se okno, kjer s klikom na gumb Potrdi datoteke posredujete na strežnik razvijalcev, ki imajo nad njimi pregled. O uspešno poslanih datotekah ste obveščeni.

Uspešno poslane log datoteke
Slika 12

Dodatni nasveti#

Črkovanje#

Med narekom lahko črkujete besede na način, da najprej izgovorite ukaz ČRKUJEM. Za tem lahko govorite številke, eno za drugo (cifre) ali pa črke-oziroma besede na to črko. Govoriti je treba počasi, da se vsaka stvar najprej izpiše. Črkovanje se izključi z ukazom IZKLJUČI ČRKOVANJE.

Narekovanje datumov#

Datume narekujte na naslednji način: datum 15. 12. 2021 narekujte kot /petnajsti/ /dvanajsti/ /dva|tisoč|enaindvajset/. Med dnevi, meseci in letom ne izgovarjajte ločil. Če npr. izgovorite /petnajsti/ /pika/ /dvanajsti/ /pika/ bo razpoznavalnik izpisal ”12.. 15..”.

Narekovanje številk#

Manjše številke, do štiri cifre, izgovarjajte normalno kot celotne enote. Na primer 1208 izgovorite /tisoč|dvesto|osem/. Večja števila, pet mest ali več, raje narekujte številko po številko. Na primer število 24778 narekujte /dva/ /štiri/ /sedem/ /sedem/ /osem/. Vrstilne števnike izgovarjajte brez pike, saj razpoznavalnik samodejno doda piko, če zazna besedo, ki je predstavlja vrstilni števnik. Na primer ”101.” izgovorite /sto|prvi/. Decimalna števila izgovarjajte z uporabo besede ”cela” ali ”celih”. Na primer število 10,15 izgovorite /deset/ /cela/ /petnajst/ ali z besedo ”celih” /deset/ /celih/ /petnajst/.